FAQ

Czym jest druk 3D i jak działa?

   Druk 3D to jeden z najgorętszych tematów ostatnich lat. Piszą o nim największe gazety i portale internetowe, pokazują go największe telewizje, mówią o nim największe rozgłośnie radiowe. Od niedawna drukarki 3D pojawiają się nawet w filmach i serialach, odgrywając dość istotne dla rozwoju fabuły role.

   Druk 3D, znany też jako druk przestrzenny, jest innowacyjną technologią produkcji. Pozwala tworzyć/zbudować przestrzenne, materialne obiekty odwzorowujące cyfrowe modele. Maszyna, która to wszystko wykonuje, to drukarka 3D. Nanosi ona na siebie warstwy zgodnie z plikiem cyfrowym. Wzrost popularności tych urządzeń przypada na pierwszą dekadę XXI w. wraz z pojawieniem się domowych drukarek 3D.

   Aby coś wydrukować, potrzebujemy cyfrowego modelu 3D danego obiektu, który chcemy stworzyć. Możemy go zaprojektować w programach modelujących w 3D (np. z CAD) lub wspomóc się skanerem 3D, który zeskanuje rzecz, którą zamierzamy wydrukować. Wiele programów potrafi stworzyć takie pliki – niektóre spośród nich to np. Solidworks, Blender czy Tinkercard. Plik cyfrowy dokładnie instruuje drukarkę o tym, jak ma budować przedmiot 3D. Robi to dzieląc daną rzecz na warstwy i szczegółowo opisując wymiary każdej z nich.

druk 3D

Jakie są zastosowania druku 3D?

   Drukarki 3D stają się coraz bardziej powszechne. Najczęściej wykorzystywane są w przemyśle np. do drukowania wzorów i prototypów. Wytwarzane przedmioty wykorzystywane są w przemyśle lotniczym, samochodowym, medycznym czy branży jubilerskiej. Tworzymy rzeczy praktyczne i estetyczne – takie, które znajdują zastosowanie w przemyśle ale też w codziennym życiu. Tym samym znacząco różnimy się od konkurencji, stawiającej głównie na proste modele i elementy prototypowane.

     Druk 3D ma bardzo duże zastosowanie w rozrywce. Dzięki niemu możliwe jest tworzenie zabawek, elementów gier planszowych czy pamiątek. Modele mogą być drukowane z różnych materiałów i w różnych kolorach, dzięki czemu druk 3D może być wykorzystywany prawie przy każdej okazji.

    W naszej ofercie znajdą Państwo możliwość druku elementów samochodowych, prototypów, rzeczy domowego użytku, czy nawet narzędzia stworzone z druku 3D.

Jaką wybrać technologię druku?

Technologia druku

Technologia FDM

Technologia FDM (Fused deposition modeling) – to metoda polegająca na nanoszeniu tworzywa sztucznego (filamentu) w postaci nitek przez nagrzaną dyszę, która nadtapia materiał. Głowica porusza się po osiach X i Y, najpierw nakładając kontur warstwy, a następnie ją wypełniając nićmi roztopionego materiału.

Technologia ta od samego początku lat dziewięćdziesiątych jest intensywnie rozwijana przez firmę Stratasys. Od początku zaistnienia tej technologii druku 3D jej największą zaletą jest stosunkowo tanie budowanie prototypów inżynieryjnych. Dzięki możliwości zastosowania różnych materiałów uzyskiwano charakterystykę mechaniczną wydruków zbliżoną do modeli formowanych wtryskowo.

Zastosowanie

Zalety

Technologia SLA

Technologia SLA – stereolitografia była pierwszą technologią szybkiego wytwarzania prototypów, zapoczątkowano ją w momencie wynalezienia dodatków do płynnych żywic, w których zachodził proces polimeryzacji po wcześniejszym naświetleniu. Jest to jedna z technologii druku 3D modeli na podstawie geometrii wygenerowanej za pomocą systemu CAD 3D.

Polega ona na warstwowym utwardzaniu ciekłych żywic za pomocą światła laserowego małej mocy. Wydruk 3D powstaje po ukierunkowaniu wiązki lasera w odpowiednie miejsce – miejsce, w którym właśnie powstaje zadany przez użytkownika model. Po wyjęciu gotowego projektu z drukarki należy oczyścić pozostałości żywicy w odpowiednim roztworze, a następnie przez określony czas utwardzać ją w komorze, w której będzie poddana działaniom promieni UV.

Technologia druku

Zastosowanie

Zalety

Jaki wybrać materiał druku?

TECHNICZNE

PRZYKŁADOWE FILAMENTY

Więcej...

OZDOBNE

PRZYKŁADOWE FILAMENTY

Więcej...

DO PROTOTYPOWANIA

PRZYKŁADOWE FILAMENTY

Więcej...

Jak możesz pomóc środowisku?

Dlaczego warto nam zaufać?

Profesjonalizm i Jakość

Nasza doświadczona kadra inżynierów optymalizuje każdy proces wydruku pod kątem kosztu, czasu i jakości

Wielkoformatowość

Posiadamy drukarki z polem roboczym nawet 0,7m x 0,7m x 1m dzięki którym możemy drukować duże modele​

Troska o Środowisko

Nasza innowacyjna linia produkcyjna filamentu pozwala odzyskiwać materiał z supportów, raftów i brimów​

Jak wycenić swój projekt?

Zapraszamy do współpracy

Napisz do nas i zacznijmy pracować razem!

MAGLYPRINT